Приєднуйся до нас:

  

YouTube

YouTube

YouTube

Програма "Бібліограф"- сучасна бібліотечно-інформаційна програма

Використання новітніх технологій , автоматизація бібліотечних процесів посіли важливе місце в діяльності бібліотеки коледжу. З розвитком комп'ютерної техніки і програмного забезпечення автоматизована бібліотечна технологія удосконалюється.

Придбання в 2003  році сучасної інтегрованої бібліотечно-інформаційної програми «Бібліограф» відкрило для бібліотеки коледжу нові можливості. Система дозволяє описувати всі види видань, максимально наближена до потреб користувачів і нескладна в освоєнні. Оновлена версія програми була придбана в 2013р.

Пакет програм "Бібліограф" призначений для використання в бібліотеці. Головною його особливістю є простота та наявність необхідних бібліотекарям та читачам функцій.

Пакет вирізняється серед інших подібних систем відсутністю функціональної та інформаційної надлишковості. Система дозволяє в короткий термін сформувати електронний каталог, організувати пошук та замовлення літератури читачами і розпочати реєстрацію видачі та повернення книг та періодики.

До складу Пакету входять такі основні програми:

  • Бібліограф-Z;
  • Бібліограф-Замовлення;
  • Бібліограф-Каталог;
  • Бібліограф-Користувачі та паролі;
  • Бібліограф-Монітор сесій;
  • Бібліограф-Пошук;
  • Бібліограф-Читач;

До складу Пакету також входить додаткова програма "ПС-Адміністратор",  яка здійснює щоденне тестування, резервне копіювання бази даних та, при необхідності, відновлення даних після збою. Це забезпечує високу надійність збереження даних та їх достовірність.

Початок роботи із програмами Пакету полягає в створенні електронного каталогу за допомогою програми "Бібліограф-Каталог".

АРМ «Каталогізатор» - це база даних книг та статей періодичних видань, тобто електронний каталог, електронна картотека статей, які постійно наповнюються інформацією про бібліотечний фонд. На даний момент електронний каталог коледжу включає всі нові надходження з 2003 року та 90% видань, отриманих до придбання програми «Бібліограф» та налічує 65739 одиниць опису. Електронна картотека статей налічує 3937 номерів періодичних видань та 18092 одиниць опису.

Бібліографічний опис видань в Пакеті відповідає ГОСТ 7.1-2003. Підтримується друк каталожних карток за ГОСТ 7.51-98 та ще в кількох форматах із додатковими параметрами на вимогу користувача (наприклад, з переліком відповідних інвентарних номерів на звороті).

Реєструються такі типи видань: книги, періодичні видання та статті. Кожне видання може мати посилання на один або декілька приєднаних документів (файлів), які авторизований користувач може переглядати на своєму комп'ютері.

Серед можливостей:

  • друк каталожних карток та вкладишів;
  • використання ієрархічних рубрикаторів УДК та ББК (базовий рубрикатор ББК надається в складі Пакету);
  • ведення та друк книги сумарного обліку із автоматичним розподілом видань за тематиками, мовами видання, обчисленням підсумків руху бібліотечного фонду;
  • друк актів про приймання та списання літератури;
  • формування статистики забезпечення навчального процесу підручниками та посібниками;
  • інвентаризація (підтвердження наявності) та друк інвентарної книги;
  • формування замовлення на передплату періодики.

Для швидкого наповнення каталогу Пакет надає функцію автоматичного рознесення елементів бібліографічного опису по полях форми під час реєстрації нового видання з відсканованого або набраного вручну опису з інформаційної сторінки книги.

Інші можливості поповнення каталогу:

  • завантаження бібліографічних описів з бази даних імпорту, яка містить описи поширених підручників і надається в складі Пакету;
  • імпорт бібліографічних описів безпосередньо з сервера ПП "Політек-СОФТ" засобами програми "Бібліограф-Пошук";
  • імпорт бібліографічних описів з серверів мережі протоколу Z39.50 засобами програми "Бібліограф-Z".

Вихідні документи Пакет автоматично створює в форматах веб-броузера або MS Excel. Засобами MS Excel їх можна, за необхідності, редагувати та друкувати.

Програма "Бібліограф-Пошук" може використовуватись як на робочому місці бібліотекаря, так і на терміналі, розміщеному в читальному залі. Пошук літератури здійснюється в двох режимах: шукати текстовий фрагмент в всіх полях опису усіх видань або задавати критерій пошуку за одним або кількома окремими полями опису, наприклад, роком видання, автором, фрагментом назви, ключовими словами, тематичним розділом і т.д.

Щодо знайденої літератури можна дізнатися, в якому фонді вона є в наявності, або які читачі ще її не повернули. Авторизований читач зможе також завантажити і переглянути приєднані файли, а також надіслати замовлення на вибрану літературу до відділу книговидачі. Пакет формує звіт за переліком знайдених або відібраних видань в форматі веб-броузера.

Існує можливість організації робочого місця служби замовлень, співробітник якої подає замовлення від читачів до абонементного відділу.

За наявності підключення до Інтернет, каталогізатор може під'єднуватись до серверів інших бібліотек мережі Пакету (щонайменше, до серверу ПП "Політек-СОФТ") для пошуку та завантаження потрібних бібліографічних описів до свого електронного каталогу.

Програма "Бібліограф-Замовлення" оперативно відслідковує надходження від читачів замовлень на видачу літератури. Бібліотекар, який підібрав літературу, відмічає замовлення як оброблені, а підібрані книжки чекають на свого замовника в абонементному відділі.

Реєстрація читачів (в т.ч. імпорт анкетних даних студентів, викладачів та інших співробітників з інших пакетів програм ПП "Політек-СОФТ"), а також усіх фактів видачі та повернення літератури, здійснюється за допомогою програми "Бібліограф-Читач". Тут можна переглядати та друкувати картки читачів, виявляти заборгованість, досліджувати історію кожного окремого екземпляру, історію читача та аналізувати книгообіг загалом.

Швидка реєстрація видачі та повернення літератури можлива за умов використання штрих-сканера та забезпечення кожної книги та читацького квитка штрих-кодами (перелік штрих-кодів книг надає і дозволяє друкувати програма "Бібліограф-Каталог", штрих-коди ідентифікації читача можуть бути як надані програмою, так і збережені на основі вже наявних кодів читацьких або студентських квитків) 

На базі Пакету можна організувати роботу як невеличкої бібліотеки (3 комп'ютера, об'єднаних локальною мережею - робочі місця каталогізатора, в абонементному відділі та в читальному залі), так і масштабної повнофункціональної бібліотечної системи, авторизовані користувачі якої зможуть користуватися послугами бібліотеки з будь-якого комп'ютера через мережу Інтернет.

З використанням програми ведеться більшість бібліотечних процесів. Це - автоматизація наукової і технічної обробки літератури, детальний аналіз бібліотечного фонду, виконання бібліографічних довідок, прискорений пошук необхідної інформації користувачам за будь-якими параметрами: ключові слова, автор, назва, предметна рубрика, назва дисципліни – для підручників та посібників, рік видання, видавництво, інвентарний номер, номер сумарного обліку, систематичний шифр та ін.

Програмою передбачене визначення кількості книг з усіх навчальних дисциплін. На її основі складено тематичний каталог «Дисципліни», проводиться аналіз книго забезпеченості згідно спеціальності, складаються плани придбання підручників згідно дисциплін на рік.

Електронний каталог (ЕК)

Електронний каталог — це сукупність напрацьованих електронних описів різних типів і видів документів, які має бібліотека.

За допомогою ЕК кожен бажаючий може швидко і оперативно отримати необхідну інформацію, здійснюючи пошук за ключовим словом, назвою, автором, роком видання, та ін.

Включає бібліографічні записи на книги, брошури, видання, що продовжуються, альбоми, атласи, збірники статей, методичні рекомендації, аналітичний розпис статей з періодичних видань та збірників.

Відображає у відповідних предметних та систематичних діленнях документи українською та російською мовами в єдиному алфавітному ряду.

Організується і ведеться в читальній залі.

Робота по створенню ЕК була розпочата в 2002 р. Бібліотека використовує інтегровану бібліотечну програму «Бібліограф»

На 23.10.2020 об'єм електронного каталогу 66092 одиниць

 Електронна картотека статей (ЕКС)

Електронна картотека статей - важлива складова інформаційних ресурсів бібліотеки Криворізького медичного коледжу,  яка постійно поповнюється.

Мета створення ЕК статей – оперативне доведення до користувачів бібліографічної інформації про найактуальніші питання у галузі медицини, освіти, науки, суспільного життя.

Відображає у відповідних предметних рубриках документи українською та російською мовами в єдиному алфавітному ряду.

Картотека містить інформацію з 2011 року та архів статей з медичних журналів та газет за 1996-2010р.р.

Об’єм ЕКС на 23.10.2020 р. становить 32432 бібліографічних записів. Постійно редагується.

Доступ до ЕК газетних та журнальних статей надається тільки у читальній залі бібліотеки.

Про програму "Бібліограф"